Black Jack

Opis i zasady gry

black jack

Black Jack to kasynowa odmiana popularnego "Oczka". Celem gry jest uzyskanie w otrzymanych kartach sumy nie przekraczającej oraz najbliższej lub równej wartości 21 punktów.

As Gracza ma wartość 1 lub 11 punktów według jego uznania. Figury (K, Q, J, 10) mają wartość 10 punktów. Wszystkie inne karty mają wartość zgodną z oznaczeniem na karcie.

  • Aby uczestniczyć w grze, Gracz obstawia zakład w prostokątnym polu
  • Krupier rozdaje po jednej odkrytej karcie dla każdego uczestnika oraz sobie, następnie rozdaje po drugiej odkrytej karcie tylko uczestnikom gry
  • W zależności od wartości rozdanych kart, Gracz podejmuje decyzję czy dobierać dodatkowe karty
Zakład Gracza:
  • wygrywa, gdy wartość jego kart jest wyższa od wartości kart Krupiera i nie przekracza 21,
  • remisuje, gdy wartość jego kart jest równa wartości kart Krupiera,
  • przegrywa, gdy wartość jego kart jest niższa niż wartość kart Krupiera,
  • przegrywa i zostaje natychmiast zabrany, gdy wartość jego kart przekracza 21
Krupier musi dobierać kartę, gdy wartość jego rozdania jest mniejsza niż 17 punktów oraz nie może dobierać, gdy jest równa lub przekracza 17 punktów.

Wartości wygranych:
As i karta o wartości 10 pkt. otrzymane w początkowym rozdaniu tworzą Black Jack'a, który jest najwyższym możliwym układem i wypłacany jest w stosunku 3:2 Pozostałe wygrywające zakłady płacone są 1:1.

SPLIT - Rozdzielenie gry
Gracz może rozdzielić do trzech razy wszystkie pary kart o tej samej wartości, poprzez obstawienie dodatkowej stawki, równej stawce zakładu pierwotnego, tworząc tym samym do 4 zakładów na ręku. Wyjątkiem są Asy, które mogą być rozdzielone tylko jeden raz, dając dwa układy kart. Po rozdzieleniu dwóch asów można dobrać tylko po jednej dodatkowej karcie dla każdego z nich.

DOUBLE - Podwojenie stawki
Gracz może podwoić swój zakład, jeżeli w pierwszych dwóch kartach nie otrzymał Black Jack'a. Podwojenia dokonuje się poprzez obstawienie dodatkowej stawki równej stawce zakładu pierwotnego. W takim przypadku Gracz otrzymuje tylko jedną kartę.

INSURANCE - Ubezpieczenie
Gdy kartą Krupiera jest As, Gracz może obstawić dodatkowy zakład o wartości nie większej niż połowa zakładu pierwotnego. Jeżeli drugą kartą Krupiera nie jest karta o wartości 10, wszystkie zakłady ubezpieczające przegrywają. Jeżeli Krupier otrzyma Black Jack'a, Gracz przegrywa swój pierwotny zakład, a ubezpieczenie wygrywa i płacone jest 2 :1.

EVEN MONEY - Szybka wypłata
Gdy kartą Krupiera jest As, Gracz posiadający Black Jack'a może zażądać natychmiastowej wypłaty. W takim przypadku Black Jack będzie płatny 1:1